Textová verze | Mapa stránek
 

Odkazy

Odkazy na stránky a programy, které považuji za užitečné a zajímavé.

Stránka je trvale "ve výstavbě" - čas od času ji aktualizuji.


Užitečný software

Operační systémy

 • ExternĂ­ odkaz Linux Ubuntu

  Linux, otevřený operační systém typu unix, už dávno není jen pro počítačové nadšence a hackery. Je vydáván v distribucích, které z něj činí rovnocenného soupeře stále ještě nejrozšířenějšího systému Windows - pokud jde o "uživatelsky přítulné" prostředí a hardwarovou kompatibilitu už se jim vyrovnal, stabilitou, flexibilitou a bezpečností je předčí už dávno. Unixové systémy zřejmě mají budoucnost, jak ukazují další členové této rodiny, Android a Apple OS.

  Linux je legálně dostupný zdarma, distribuce Ubuntu, spravovaná britskou společností ExternĂ­ odkaz Canonical, je velmi rozšířená a mně se dobře osvědčila, používám ji od r. 2010.

 • ExternĂ­ odkaz Windows Reloaded

  Tento odkaz zachovávám pro staromilce, kteří z nějakého důvodu nechtějí opustit "stará (relativně) dobrá" xpéčka. U novějších notebooků může být problém, jak nainstalovat Windows XP na disk typu SATA. Pomocí utility ExternĂ­ odkaz nLite je možno vytvořit vlastní kompilaci instalačního disku, kam je kromě ovladače pro řadič SATA možno připojit dosavadní aktualizace a předem změnit některá otravná nastavení, která jinak Windows instalují jako default. Autorem kompilace je Jimmy James. Kdysi jsem úspěšně vyzkoušel.

Psaní textu atd.

 • ExternĂ­ odkaz LibreOffice

  Vývoj legendárního StarOffice, prošel mnoha peripetiemi. Převzala ho firma Sun, pak Oracle, teď Apache. Po otevření kódu byla suita přejmenována na ExternĂ­ odkaz OpenOffice.org a odštěpovaly se z ní různé další varianty. Teď asi nejsolidnější vývoj zajišťuje evropská The Document Foundation, její produkt se jmenuje LibreOffice. Je to vyspělý kancelářský software, který umí totéž, co MS Office, někdy podle mého názoru lépe.

  Srovnání těchto aplikací nabízí české stránky ExternĂ­ odkaz OpenOffice.cz, podrobná srovnávací tabulka vlastností je na ExternĂ­ odkaz wiki Document Foundation, dále viz třeba stručné srovnání ExternĂ­ odkaz zde.

  LO/OO má dobrou českou lokalizaci, výborně zvládá psaní zprava doleva (např. hebrejsky) a je legálně zadarmo. Vřele doporučuji!

  Pro LO/OO existují lecjaká zajímavá rozšíření, upozorňuji hlavně na soupravu maker Tomáše Bílka pro časté typografické úpravy nepořádně napsaných dokumentů (tj. převážné většiny): ExternĂ­ odkaz TypoJTB.

 • Plug-iny pro MS Word

  Novější verze MS Office (od 2007 dále) už by měly umět číst i novější formáty textových dokumentů (jako je .ODT a jeho MS varianta .DOCX). Kdo se neobejde bez produktů Microsoftu a má důvody setrvávat u jejich starších verzí, může si do nich nainstalovat konverzní utilitu pro čtení normalizovaného, leč Microsoftem dlouho zarputile odmítaného formátu ODF: ExternĂ­ odkaz ODF Translator Add-ins, viz též informace ExternĂ­ odkaz zde. Starší verze MS Office lze "omladit" i vzhledem k formátu .DOCX (který Microsoft zavedl, aby nemusel převzít ODF): příslušné rozšíření nabízí Microsoft na svých stránkách ExternĂ­ odkaz zde.

 • ExternĂ­ odkaz Scribus

  Zajímavě se vyvíjejíci sázecí program. Stále se sice nemůže měřit s Adobe InDesignem či Quarkem, ale pro jednoduché sázecí práce vystačí a je zdarma, pro linux i Windows.

 • ExternĂ­ odkaz MuseScore

  Šikovný free-ware na psaní not. Pro linux i Windows.

Bibliografické databáze

 • Pro práci s literaturou a bibliografickými údaji je neocenitelným pomocníkem bibliografická databáze. Je jich k dispozici mnoho, většinu - ale ne všechny! - je třeba koupit. K orientaci pomůže toto ExternĂ­ odkaz heslo z Wikipedie. Velmi šikovným pomocníkem býval (placený) ExternĂ­ odkaz ProCite, jeho vývoj však byl už před časem ukončen a firma Thomson Reuters nabízí místo něj ExternĂ­ odkaz EndNote. Existuje však velmi schopná, volně šiřitelná alternativa: ExternĂ­ odkaz Zotero. V základní podobě byl vyvinut jako plugin k prohlížeči Firefox, ale má také samostatnou ("standalone") podobu. Vřele doporučuji! Dalším zajímavým pomocníkem v této oblasti je ExternĂ­ odkaz Mendeley, také dostupný zdarma pro různé operační systémy, včetně linuxu, jeho specialitou je organizace PDF souborů v počítači.

Doplňky k Firefoxu

 • K webovému prohlížeči ExternĂ­ odkaz Firefox jsou k dispozici zajímavé doplňky:

  • ExternĂ­ odkaz IEtab umožňuje vyměnit jádro prohlížeče za MS Internet Explorer - hodí se pro stránky s nestandardními aspekty, které dobře fungují jen v tomto prohlížeči Microsoftu.

  • ExternĂ­ odkaz Foxmarks - nástroj na synchronizaci záložek (bookmarks) mezi několika počítači.

  • ExternĂ­ odkaz Forcastfox - jednoduché informace o počasí a předpověď počasí na vybraném místě na lištu Firefoxu.

  • ExternĂ­ odkaz Zotero - nástroj na vyhledávání, stahování a pořádání bibliografických informací, umí se propojit s OpenOffice i MS Wordem.

Různé utility

 • Souborový manažer

  pro Windows je pořád bezkonkurenčně nejlepší ExternĂ­ odkaz TotalCommander - stojí za to si ho koupit. Zaujal mě však také ExternĂ­ odkaz muCommander: poskytuje (zatím) sice spíš jen základní funkce, ovládáním také patří mezi dědice slavného Norton Commander (dvoupanelové rozvržení), je napsán v javě, takže se dá použít nezávisle na operačním systému (pokud je přítomno prostředí java) - jde spustit třeba z USB "klíčenky". Alternativu pro linux nabízí ExternĂ­ odkaz Double Commander.

 • Předtisková úprava

  ExternĂ­ odkaz FinePrint je šikovná utilita pro předtiskouvou úpravu dokumentů - např. zmenšení formátu A4 na A5, tisk "brožury", atp. Odkaz je na českou verzi. Žel jen pro Windows.

 • Vypalování

  ExternĂ­ odkaz CDBurnerXP je dobrá alternativa k Nero či jiným komerčním vypalovacím programům, dostupná zdarma.

 • ExternĂ­ odkaz Net Profiles

  Utilita pro přepínání profilů pro připojení k různým sítím - výborné pro přenosné a přenášené počítače, nastaví parametry připojení, výchozí tiskárnu, namapuje síťové disky. Ke stažení zadarmo, možnost doplnění češtiny.

 • Komprese a dekopmrese

  ExternĂ­ odkaz 7-Zip je všestranný program pro kompresi a dekompresi dat ve Windows.

 • Export do PDF

  Tzv. Portable Document Format vyvinutý firmou Adobe se po zásluze stává standardem pro uchovávání textových elektronických dokumentů. Mnohé programy už jsou vybaveny vlastní možností převodu výstpů do PDF (např. OpenOffice). Někdy ovšem bývá problém s exportem např. fontů OpenType. Standardním nástrojem k vytváření (a úpravám!) dokumentů PDF je Adobe Acrobat, který je však dost drahý (nezaměňovat s volně šiřitelným čtecím programem ExternĂ­ odkaz Acrobat Reader!). Existují ovšem volně šiřitelné převodníky, které se po nainstalování chovají jako tiskárny. Doporučuji ExternĂ­ odkaz PrimoPDF nebo ExternĂ­ odkaz PDFCreator.

 • Hledání knih na internetu

  ExternĂ­ odkaz  JustBooks je výborný vyhledávač v internetových knihkupectvích - a hlavně antikvariátech. Skvělá pomůcka pro každého, kdo dnes ještě chce nakupovat knihy. Odkaz je na německou verzi, ale lze přepnout na původní americkou i další mutace.

 • Ripování CD

  ExternĂ­ odkaz EAC - Exact Audio Copy je všestranný a spolehlivý nástroj pro převod zvukových datových formátů.

Text Bible a jiné "církevní" databáze

 • Standardem mezi biblickými databázemi se stal a patrně i nadále zůstane program ExternĂ­ odkaz BibleWorks. Kdo však sleví na komfortu vyhledávání, počtu a kvalitě obsažených textů, a chce ušetřit na penězích, může s užitkem zkusit volně šiřitelný (a původem český!) ExternĂ­ odkaz Davar.

 • ExternĂ­ odkaz Konkordance k ČEP

  Jak známo, Český ekumenický překlad Bible není "konkordanční" - zejména v Novém zákoně nezachovává terminologickou soustavnost. Přesto je někdy potřeba vyhledat v jeho textu výskyt určitého slova či fráze. K tomu dobře poslouží elektronická konkordance Bohumila Michala.

 • ExternĂ­ odkaz Liturgický kalendář

  Šikovný program, s jehož pomocí si i nekatolík může udržet přehled o aktuálních biblických čteních podle římskokatolického lekcionáře. Autorem je Petr Handlar.

 • ExternĂ­ odkaz Diogenes

  Výborný free-ware ke čtení dat souborů ExternĂ­ odkaz Thesaurus Linguae Graecae a ExternĂ­ odkaz Packard Humanities Institute. Podle mé krátké zkušenosti funguje lépe než placené konkurenční programy.


Počítačová typografie, zejména řečtina a hebrejština

 • Řečtina ve WindowsXP

  Pro psaní polytonické řečtiny v unicode mají Windows XP vlastní klávesnici. Je potřeba ji ExternĂ­ odkaz nainstalovat (jiný návod s dalšími odkazy je ExternĂ­ odkaz zde nebo ExternĂ­ odkaz zde), pro psaní je užitečné znát její Dokument ke stáhnutĂ­ rozložení. Font Times New Roman, který je dodáván se SP2 pro WinXP obsahuje také sadu polytonické řečtiny, která však není bez problémů. Alternativně je možno najít na internetu další kvalitní fonty (např. ExternĂ­ odkaz zde, viz také odkazy níže); některé obsahují jen řečtinu a základní latinku, jiné mají i další znakové sady, takže je možno celý text psát jedním fontem. Velmi zdařilý, s více znakovými sadami je např. Adobe MinionPro, který je komerčně dostupný v mnoha řezech. Záslužný projekt SBL vydal nedávno i své řecké ovoce a ExternĂ­ odkaz zde je možno stáhnout velmi kvalitní font.

 • Hebrejština SBL

  Pro hebrejštinu se pomalu stává standardem unicode velmi kvalitní písmo vytvořené ve spolupráci se Society of Biblical Literature kanadskou firmou Tiro. Na stránkách SBL je ExternĂ­ odkaz ke stažení k fontu i manuál. Z téže stránky je možno stáhnout balíčky s klávesnicemi pro Windows a manuály k nim. Nabízejí se dvě možnosti rozložení kláves: Tiro se drží normy pro izraelské klávesnice, pro člověka nezvyklého na tuto normu je snadnější rozložení Dokument ke stáhnutĂ­ SIL, které se drží foneticky obdobných evropských písmen. Existuje také hebrejská klávesnice ve Windows, ale doporučuje se dát přednost jedné z výše uvedených -- nezkoumal jsem, proč.

  Font (taktéž unicode) Times New Roman ve WinXP (SP2) obsahuje také hebrejskou sadu, ovšem bez punktace.

 • Klávesnice Logos

  Na stránkách ExternĂ­ odkaz Logos Software jsou zdarma ke stažení alternativní klávesnice pro Windows: řecká, hebrejská, koptská, syrská a transliterační. Mají stejné rozložení kláves jako interní klávesnice databázového systému Libronix.

 • ExternĂ­ odkaz Elpenor

  Různé zajímavosti o řeckém psaní i rozumění.

Fonty

 • ExternĂ­ odkaz UniFont

  Stránky poskytující dobrou orientaci ve světě unicode, rozcestník ke kvalitním fontům podle různých jazykových požadavků.

 • ExternĂ­ odkaz Libertine

  Typograficky kvalitní volně šiřitelný font založený na unicode, obsahuje jak řeckou, tak hebrejskou sadu. Výborná náhrada za typograficky velmi pochybný Times New Roman. Doplňkový bezpatkový font se jmenuje Biolinum. Viz též heslo ve ExternĂ­ odkaz Wikipedii. Doporučuji!

 • ExternĂ­ odkaz FreeFont

  Zajímavý projekt založený na unicode: snaha vytvořit jeden volně šiřitelný font obsahující nejrůznější znakové sady. Poslední výsledky jsou velmi dobré, pokud jde o latinská písma, azbuku či polytonickou řečtinu, hebrejština má problémy s punktací. Ke stažení ExternĂ­ odkaz zde nebo rovnou ExternĂ­ odkaz zde (ftp).

 • ExternĂ­ odkaz Society for Biblical Literature

  poskytuje zdarma velmi kvalitní unicode fonty pro řečtinu i hebrejštinu. Vřele doporučuji!

 • ExternĂ­ odkaz Greek Font Society

  Profesionální fonty obsahující kvalitní sady řečtiny a také latinku s východoevropskou diakritikou - ke stažení zdarma.

 • ExternĂ­ odkaz SIL International

  Původně Summer Institute of Linguistic, dnes mj. producent kvalitních a namnoze už standardních pomůcek pro provozování jazykovědy na počítači. Většina je zdarma, včetně kvalitních a dobře dokumentovaných fontů.

 • ExternĂ­ odkaz Silver Mountain Software

  Tvůrci prohlížeče pro Thesaurus linguae graecae (TLG), nabízejí také fonty a jiné.

 • ExternĂ­ odkaz Greek font archive

  Rozcestník po řeckých fontech Petera Gainsforda z Nového Zélandu.

 • ExternĂ­ odkaz Greek and Hebrew Font Support

  Mark Vitalis Hoffman o fontech, způsobu psaní, etc.

 • ExternĂ­ odkaz WAZU JAPAN's Gallery of Unicode Fonts

  Galerie fontů v unicode, kterou v r. 2004 vytvořili David McCreedy a Mimi Weiss. Ukázky a odkazy ke stažení komerčních i volných fontů pro nejrůznější abecedy, včetně řecké a hebrejské.


Encyklopedie, lexica


Texty on-line


Stránky k Novému zákonu a biblistice vůbec

Textová kritika

Archeologie, biblická geografie a historie
Tento dokument

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

10.únor 2015 12:59

 


Poslední aktualizace 16.03 2017 14:40, Webmaster - Email : webmaster@etf.cuni.cz