Naše publikace

8. března 2021

Martin Wernisch – Církevní dějiny jako koncept

Wernisch, M. (2021). Církevní dějiny jako koncept (Quaestiones quodlibetales). Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury. ISBN 978-80-7325-514-5.

Anotace: „Co se vlastně myslí církevními dějinami? Pod tímto názvem se skrývá až překvapivě široký obor skutečnosti i vědy, bohatě provázaný s mnoha dalšími, a dá se nahlížet z rozmanitých úhlů. Volá tedy po bližším vysvětlení – a po vydání počtu, jak k němu přistupují jednotliví zástupci disciplíny. V mezích této knížky se obojího podujímá profesor Martin Wernisch (* 1962), vedoucí příslušné katedry Evangelické teologické fakulty UK, jediné instituce svého druhu v ČR. Jako takový uvažuje předně v kontextu mezinárodních debat protestantského bohosloví a reformační vyznavačské tradice, k níž se hlásí; zároveň si však při vědomí společné minulosti i výzev přítomnosti zachovává otevřený výhled k širší křesťanské ekuméně, k cechovní obci všech historiků včetně nekonfesijních i k dalším lidem, kteří se o téma mohou zajímat.“