Naše publikace

11. září 2021

Pavel Hošek, Ve víru Velkého tance; Duchovní zkušenost přítomná v literárním díle C. S. Lewise, Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2021. ISBN 978-80-7325-525-1.

Anotace: "Dílo C. S. Lewise zůstává zahaleno tajemstvím. Ačkoliv má stamiliony vděčných čtenářů, jeho způsob myšlení je zvláštní a ojedinělý. Je autorem více než padesáti knih, mezi kterými najdeme sbírky básní, odborná pojednání, soubory esejů a kázání, romány v žánru sci-fi i pohádky pro děti. Je to dílo mimořádně rozmanité a členité. Přesto jsou Lewisovy knihy od první do poslední spojeny neviditelným poutem. Jsou to dílčí a různorodá vyjádření určité základní výpovědi, která prostupuje celým jeho literárním dílem. Tato základní výpověď vychází z Lewisovy duchovní zkušenosti, která byla rozhodujícím inspiračním zdrojem veškeré jeho tvorby. Kniha Ve víru Velkého tance je věnována této základní výpovědi literárního díla C. S. Lewise.."

O autorovi: "Pavel Hošek, profesor religionistiky na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy, se dlouhodobě zabývá literární tvorbou spisovatelů, jejichž dílo se dotýká duchovního rozměru skutečnosti. Napsal knižní studie o Jaroslavu Foglarovi, E. T. Setonovi, J. R. R. Tolkienovi a C. S. Lewisovi, ve kterých si všímá spirituálních a symbolických motivů, přítomných ve slavných dílech těchto autorů. Dokládá, jak tito literáti uvažovali o vlastní umělecké tvorbě a jak chápali působení krásné literatury na čtenáře. A zároveň hledá odpověď na otázku, jak správně rozumět duchovní dimenzi jejich díla. Hoškovy portréty jednotlivých spisovatelů jsou založeny na důkladném studiu dostupných pramenů včetně korespondence a také na odborném rozhovoru mezi znalci jejich díla."

Publikace je k dispozici ZDE