24. června 2022

Čapek jmenován profesorem!

Titul profesora evangelické teologie nově náleží prof. Filipu Čapkovi, Ph.D. Jeho jmenovací dekret stvrdil podpisem 7. června 2022 prezident republiky Miloš Zeman. Čapkovi, který působí na Katedře Starého zákona ETF UK, dekret předal ministr školství, mládeže a tělovýchovy 17. června.

Plzeňský rodák Filip Čapek studoval, po středoškolských letech na Střední polygrafické škole v Rumburku a gymnáziu v České Lípě, na ETF UK, v Heidelberku, Oxfordu a Jeruzalémě. Po šestnácti letech farářského působení na farním sboru Třebechovice pod Orebem se stal plnočasově učitelem na ETF UK. V akademickém světě jej výrazně ovlivnili biblisté prof. John Barton, prof. Manfred Oeming a prof. Martin Prudký a v archeologii prof. Oded Lipschits z Univerzity Tel Aviv. Hlavním polem jeho zájmu je starozákonní mudroslovná literatura a dějiny starověkého Izraele se zaměřením na archeologické souvislosti. Z toho důvodu se od roku 2008 účastní pravidelně archeologických kampaní. Nejdříve jako dobrovolník a později jako koordinátor české účasti. V současnosti se jedná o lokality Tel Azeka (každé léto od 2013) a Tel Moca (od 2019). Druhé z míst je známé díky odkrytému chrámu v blízkosti Jeruzaléma. Filip Čapek se věnuje přednáškové činnosti jak pro laickou tak i odbornou veřejnost, je autorem více než padesáti studií vyšlých doma i v zahraničí (SRN, Nizozemí, USA, SR, Srbsko) a autorem či spoluautorem deseti publikovaných nebo chystaných knih (ČR, SRN a USA). Je členem Israel Exploration Society, Society of Biblical Literature a spolupracovníkem Israel Science Foundation. Více než deset let je odpovědným redaktorem časopisu Teologická reflexe.