1. března 2022

Dopis proděkana pro zahraniční a ekumenické vztahy Evangelické teologické fakulty Jana Roskovce moskevskému patriarchátu.

Brothers in Christ,

with dismay and deep sadness we are following the latest events in Ukraine. In such a situation, there is no more room for diplomatic nuance: it is undoubtedly a unilateral attack on the weaker by the stronger, an unprovoked aggression that causes suffering and destruction. All the worse, it is being committed against a brotherly nation, a nation with which your country shares a common history - and a common Christian faith. The Russian State is committing an act which, in the perspective of Christian faith, cannot be justified by anything. I am convinced that Christians must not stand idly by. Faithfulness to Christ must take precedence over all other considerations, including national solidarity. I therefore urge you to use the full weight of your authority in your country to stop this fratricidal attack. And I pray to our Lord that you be given courage and invention to find an effective way.

Sincerely

Jan Roskovec

Jan Roskovec, Ph.D.

Vice-dean for international and ecumenical relations

Charles University

Protestant Theological Faculty

Černá 9, P.O.Box 529

Czech Republic

Krizový web Univerzity Karlovy ukrajine.cuni.cz

Univerzita Karlova spustila speciální web ukrajine.cuni.cz, který  slouží zejména studentům jako rozcestník pro nejrůznější aktivity pomoci, které může univerzita nabídnout. Jsou k dispozici informační linky pomoci, studentská kolegiální poradna a chat. Web nabízí i kontaktní email proti nenávisti.

Režim "Freemover" pro studenty ukrajinských univerzit

Režim "Freemover" je pro studenty k dispozici od dubna (či později) do 30. 9. 2022 s možným nástupem do Řádného studia od 1. 10. 2022.

Studentem Univerzity Karlovy v režimu Freemover může být pouze občan/občanka Ukrajiny, který je aktuálně zapsán/a ke studiu na vysoké škole mimo Českou republiku.

Freemover nadále zůstává studentem své domovské univerzity a na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy (dále jen ETF UK) je pouze na zahraničním studijním pobytu.

Více informací naleznete na stránkách Zahraničního oddělení.

Prohlášení AS ETF UK k situaci na Ukrajině

AS ETF podporuje pondělní Prohlášení vedení UK a předsednictva AS UK za svobodnou a nezávislou Ukrajinu. Se znepokojením sledujeme situaci na Ukrajině a odmítáme ruskou agresi proti ukrajinskému lidu. Plné znění v dokumentu Vyjádření AS ETF UK k situaci na Ukrajině.

Prohlášení rektorky UK ke konfliktu na Ukrajině

Vedení Univerzity Karlovy odsuzuje útok na Ukrajinu v imimořádném Prohlášení rektorky Univerzity Karlovy ke konfliktu na Ukrajině

Pozastavení plnění meziuniverzitních smluv o spolupráci s ruskými univerzitami (UK)

Vedení Univerzity Karlovy na čtvrtém zasedání kolegia rektorky dne 28. 2. 2022 rozhodlo, že ke dni 1. 3. 2022 pozastavuje plnění meziuniverzitních smluv o spolupráci s ruskými univerzitami. Pozastavení smluvních vztahů s univerzitami zároveň nezakládá právní důvody k jakémukoli bezhlavému a hromadnému vylučování studentů z řádného studia na Univerzitě Karlově. Více na odkaze: Univerzita Karlova pozastavuje smlouvy s ruskými univerzitami

Stránky Diakonie ČCE "POMÁHÁME UKRAJINĚ!"

Evangelická církev se svou Diakonií pomáhá uprchlíkům. Konflikt bude vleklý a snažíme se pomoc organizovat tak, abychom ji zvládli organizačně i hmotně. Zároveň jsme se rozhodli realizovat centrálně ty aktivity, kde jsme silní, máme dopad a kde jsme nezastupitelní = nedublujeme. Spolupracujeme se státními orgány a dalšími organizacemi.

Sbory podporujeme v realizaci všech aktivit, které mohou zvládnout. Tato stránka přináší veškeré potřebné informace, které neustále aktualizujeme. Děkujeme.

Webové stránky ZDE

Prohlášení pravoslavných teologů proti učení „Ruského světa“

Prohlášení pravoslavných teologů označuje ruskou Invazi na Ukrajinu jako hrozbu celé pravoslavné tradici. Podrobněji představuje ideologii Ruského světa i to, jak silně jí podlehla Ruská pravoslavná církev.

Komentář k prohlášení napsaný doc. Petrem Slámou na portále christnet.eu.

Materiály první humanitární pomoci

V rámci oboru Komunitní krizová a pastorační práce - Diakoniky dostala ETF od Světové zdravotnické organizace práva na materiál WHO: Psychická první pomoc, průvodce pro terénní pracovníky .

Dále pak nabízíme k užití materiály první pomoci iniciativy Jsme pro mír: První pomoc při přijímání uprchlíků a Jak se vyrovnávat první dny s děním ve škole .

Nahlédnout můžete též do: Skupinová setkání v situaci migrační vlny, Dlouhodobé_spolužití, Z přežití do spolužití a Bydlíme spolu a učíme se partnerství.

Adaptační centurm pro ukrajinské děti

Adaptační centrum pro ukrajinské děti na Chodově (spadá pod OPU - Organizaci pomáhající uprchlíkům) hledá dobrovolníky, kteří by mohli pomáhat profesionálním lektorům s adaptačními skupinami.

Pro dobrovolnictví není potřeba odborná kvalifikace, tu zajišťuje lektor. Spíše je třeba trpělivost a radost z práce s dětmi.

Adaptační skupiny fungují každý všední den od 8:00 do 16:00 hodin. Od dobrovolníka se očekává, že by mohl přijít alespoň na čtyři hodiny týdně (od 8:00 do 12:00 nebo od 12:00 do 16:00) po dobu alespoň jednoho měsíce. Náplň práce je různorodá. Hlavním úkolem je být k dispozici lektorovi při práci se skupinou dětí, vlastní nápady a kreativita jsou nicméně vítány.

Dobrovolnický program OPU je akreditovaný u Ministerstva vnitra ČR a je možné potvrdit studentům formuláře o vykonaných praxích. Součástí dobrovolnictví je i možnost dalšího školení nebo supervize.

V případě zájmu pište prosím na mail (Matěj Šulc, koordinátor dobrovolníků Adaptačního centra) nebo volejte na číslo +420 736 742 361

Dům Dobra