1. prosince 2023

Cenu Josefa Hlávky v roce 2023 získala Eliška Vančová, absolventka našeho navazujícího magisterského programu Evangelická teologie. Byla oceněna za svou mimořádně kvalitní diplomovou práci "Přístup k párům stejného pohlaví v Českobratrské církvi evangelické". Slavnostní předání diplomů proběhlo dne 16.11.2023 na zámku Josefa Hlávky v Lužanech u Přeštic. Diplomy Ceny Josefa Hlávky zde převzalo celkem 54 nejlepších studentů a absolventů pražských vysokých škol, brněnské techniky a mladí talentovaní vědečtí pracovníci Akademie věd ČR. (http://www.hlavkovanadace.cz/galerie_23.php?id=6)

„Její diplomová práce nazvaná Přístup k párům stejného pohlaví v Českobratrské církvi evangelické je výjimečně zvoleným tématem. Aktuálním jak v souvislosti s projednáváním návrhu zákona o manželství pro všechny, tak v souvislosti s popularizací v rámci české společnosti. V teoretické části představuje problematiku stejnopohlavních vztahů v obecných a českých dějinách a v prostředí křesťanských církví. Výzkumná část se věnuje požehnání stejnopohlavním párům: Výsledky poukazují na dosud nízký počet vykonaných požehnání, avšak současně na více než nadpoloviční ochotu požehnání vykonat. Přičemž není překvapením, že směrem od vesnice k městu ochota žehnat roste.“

Gratulujeme Elišce k mimořádnému úspěchu a přejeme mnoho štěstí a Božího požehnání do další práce!