• Aktuality

Aktuality

16. prosince 2021

Ve čtvrtek 16. 12. 2021 proběhla v Malé aule Karolina tisková konference, na které Evangelická teologická fakulta UK představila výsledky mezinárodního výzkumu Tel Moza Expedition Project, které jsou v řadě ohledů mimořádné a dobře dokladují dlouhodobou vynikající interdisciplinární a mezinárodní spolupráci fakulty.


Na konferenci promluvili:

• prof. Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy

• doc. Filip Čapek, Ph.D., vedoucí českého týmu, ETF UK a CBS AV ČR a UK

• prof. Martin Prudký, člen expedice, vedoucí katedry Starého zákona, ETF UK

• doc. Petr Sláma, Ph.D., člen expedice, ETF UK

• David Rafael Moulis, Ph.D., fotograf a člen expedice, ETF UK



Další úspěch UK: Vědci ETF UK se podílí na významném archeologickém objevu chrámu v jižním Kanaánu (Tisková zpráva, cuni.cz)


Evangelicá teologická fakulta se již delší dobu podílí na archeologických výzkumech v Izraeli. Na vybrané expedice (viz. Archeologické expedice KSZ) vyjíždějí každoročně, kromě akademických pracovníků, také naši studenti.


Na výzkumu „Tel Moza Expedition Project“, probíhajícího od roku 2019 v lokalitě Tel Moca v blízkosti Jeruzaléma, spolupracuje Evangelická teologická fakulta s Univerzitou v Tel Avivu a Univerzitou v Osnabrücku.


„Tyto vědecké objevy jsou dalším významným důkazem o vysoké mezinárodní prestiži a renomé Univerzity Karlovy v zahraničí. Velice mě těší, že studenti i vědečtí odborníci z ETF UK prokazují své nesporné kvality, díky kterým se rozšiřuje oblast lidského poznání,“ 

(prof. Tomáš Zima)


Chrám z doby železné II (10.-6. století př. n. l.) je jediným svého druhu v oblasti jižního Kanaánu. Stavba svými parametry navíc odpovídá biblickému Prvnímu–Šalamounovu chrámu, který se měl ovšem nacházet v oblasti Chrámové hory. O existenci chrámu v Tel Moce se biblické texty nezmiňují.


„Máme za to, že stopy v literatuře existují, jen je třeba je při kritické analýze konkrétních textů odhalit a popsat logiku toho, proč k jejich zahalení došlo.“

(doc. Filip Čapek, Ph. D.)


„Historiografie nabízená biblickými texty sleduje různé cíle, jedním z nich, je dát dějinám smysl. Namísto toho, aby své čtenáře jen informovaly, chtějí je formovat. Dějiny proto podávají jako poučný příběh, jehož skrytým principem je Boží vedení. Pokračující archeologické objevy vytvářejí kontrastní pozadí, které umožní zřetelněji pochopit tuto agendu biblických autorů."

(doc. Petr Sláma, Ph. D.)


Češi se v Izraeli podíleli na objevu chrámu. Podobá se popisu z Bible (Článek Filipa Šáry, Novinky.cz)


Na místě se nalezlo několik artefaktů, které napovídají více o událostech, jež se na místě odehrály. Mezi ně patří např. olejové lampy, pečetě, drobné sošky či torzo sochy, která by snad měla zobrazovat boha Baala.


„Na některých stavebních kamenech zůstala také zobrazení starších božstev,”

(prof. Martin Prudký)


„Ukazuje nám to, že pohled, který jsme dosud měli na judský kult, se bude postupně měnit. Doposud jsme pracovali s teorií, že tento chrám byl zasvěcen Hospodinu, ale můžeme říct, že není vyloučeno, že na počátku té doby železné II byla ve svatyni uctívána i starší božstva,“

(David Rafael Moulis Ph.D.)


Záhadný chrám v Izraeli pomáhají odkrýt i teologové UK (Rozhovor s doc. Filipem Čapkem pro magazín Forum)


V místě nálezu probíhá terénní výzkum, který je naplánován až do roku 2023. Třetí ročník projektu proběhne 4. – 23. září 2022, aktuální informace můžete sledovat na webových stránkách Katedry Starého zákona ETF UK nebo telmoza.org.


"Výsledky práce musíme prezentovat opatrně a nejenom vyvolávat nějaké senzace. Možná i proto někdy působíme trochu odtažitě, když nechceme hned vše dávat do souvislostí, které za naší prací nevidíme. To se týká i nynější všudypřítomné mediální „šalomounizace“ chrámu v Tel Moce. Vždyť jde vlastně o anachronismus; chrám zde možná stál dřív než ten v Jeruzalémě."

(doc. Filip Čapek, Ph. D.)



Další mediální výstupy:


Reportáž o Tel Moce v pořadu Odpolední Plus ČRo, k poslechu ZDE.

Rozhovor s doc. Filipem Čapkem v pořadu 13+ radia Proglas. ZDE.

Zpráva o archeologickém výzkumu v Tel Moce zpravodajství ČT24. ZDE

Zpráva na webovém portále TechFocus. ZDE.

Článek Věda z Karlovky časopisu UK Forum. ZDE

Rozhovor s Filipem Čapkem, Studio Leonardo ČRo, k poslechu ZDE.





Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Evangelická teologická fakulta

Černá 646/9

110 00 Praha 1


221 988 216


ID datové schránky UK: piyj9b4


Jak k nám