1. března 2021

UK připravila na březen akci darování krve a krevní plazmy!

Univerzita Karlova připravila na březen akci darování krve nebo krevní plazmy pro léčbu nemocných s covidem-19. Do akce se mohou zapojit studenti, zaměstnanci i absolventi školy. Krev či plazmu mohou darovat na pěti místech v Praze. Dárci krve mohou směřovat i do Hradce Králové či Plzně.

Akce pro dárce krve a plazmy potrvá od pondělí 1. března do konce března. Zapojit se do ní mohou jak pravidelní dárci, tak i lidé, kteří dosud krev nebo krevní plazmu nikdy nedarovali. Pro dárce krve je podmínkou, že posledních 14 dnů nebyli v izolaci kvůli onemocnění covidem-19, nesetkali se s nakaženým člověkem a neměli ani jinou virózu. Musí být ve věku 18 až 60 let a vážit víc než 50 kilogramů. Darovat krev nemohou těhotné či kojící ženy. Detailní informace najdou zájemci i na webech transfuzních oddělení, kde se mohou registrovat. Odkazy na ně jsou na stránkách univerzity.

Krevní plazmu mohou lidé darovat dva týdny po úplném uzdravení z infekce covidu-19, pokud měli nemoc s teplotami alespoň 38 stupňů Celsia. Od ukončení izolace by měly uplynout nejdéle dva měsíce. Pro příjemce krevní plazmy je podle odborníků z univerzity takové darování bezpečné, protože se infekce koronaviru krví či transfuzí nepřenáší. Krevní plazma s protilátkami po prodělání nemoci může podle lékařů naopak pomoct k léčbě nemocných se středním až těžkým průběhem infekce covidu-19. Darování není vhodné pro ženy, které byly v minulosti těhotné, a pro lidi, kteří v minulosti dostali transfuzi krve.

Zájemci o darování krve mohou zamířit v Praze do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí nebo ve Zbraslavi, do Fakultní Thomayerovy nemocnice, Ústavu hematologie a krevní transfuze a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Registrovat se mohou také ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové nebo ve Fakultní nemocnici Plzeň. Krevní plazmu mohou darovat v Praze v Ústavu hematologie a krevní transfuze, v Thomayerově nemocnici, Ústřední vojenské nemocnici, Všeobecné fakultní nemocnici a Nemocnici Královské Vinohrady.

Zdroj: ČTK, 27. 2. 2021, Praha