19. května 2021

V prestižním časopise Radiocarbon, vydávaném Cambridge University Press, vyšel v pátek 14.5.2021 článek s názvem „MIDDLE BRONZE AGE JERUSALEM: RECALCULATING ITS CHARACTER AND CHRONOLOGY“.

Představuje výsledky radiokarbonového datování kontextů střední doby bronzové v Jeruzalémě, na kterých se svou prací v roce 2017 podíleli také studenti a pracovníci z Evangelické teologické fakulty. Jmenovité poděkování bylo vyjádřeno prof. Martinu Prudkému a doc. Filipu Čapkovi z Katedry Starého zákona.

Z výsledků je patrné, že osidlování zkoumané lokality započalo ve 20. století před Kristem a pokračovalo (se zjevnou mezerou v 17. století př. Kr.) až do 15. století před Kristem. Nabízí tak možnost srovnání s dříve uskutečněnými výzkumy v lokalitách jižní Levanty a vytváří základ pro pochopení historického rozvoje městských oblastí v Judských horách.

Odkaz na článek naleznete zde.