4. prosince 2021

Seminář Pomoc obětem sexuálních deliktů v náboženském kontextu

Seminář s tématem Pomoc obětem sexuálních deliktů v náboženském kontextu proběhl ve dnech 3. a 4. prosince 2021 na půdě naší fakulty.

Vzhledem k současné epidemiologické situaci se semináře mohli účastnit studenti prezenčně i online formou. Ani hybridní forma však nebránila bohatým diskuzím. Otázky a vysvětlení podávali profesionálové: Daniel Bartoň z ETF UK, který se případům sexuálního násilí věnuje i ve své advokátní praxi, Marek Drábek, nemocniční kaplan a člen řádu premonstrátů, a církevní právnička Martina Vintrová.

Semináře se účastnili i přeživší sexuálního násilí ze strany kněží. Jiřina Kočí a Jiří Kylar autenticky vyprávěli svá svědectví posluchačům. Jejich příběhy jsou veřejně známé, účastníci měli tu možnost se s jejich příběhy seznámit více do hloubky. Příběhy paní Jiřky a pana Jiřího si můžete poslechnout i vy, jsou volně přístupné na webových stránkách České televize a na Seznam zprávy.

Na semináři se studenti seznámili také se základními rysy pachatelů a oběti sexuálního násilí nebo s faktory ovlivňujícími dopad traumatu na další život. Studenti zjistili, jak jsou trestné činy proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti upraveny v českém a kanonickém právu. Dotazovali se, jak jsou tyto trestné činy vyšetřovány a dozvěděli se i mnoho dalších užitečných informací.

„Myslela jsem, že ho zastaví, že je kněz.“ – Jiřina Kočí

Dnes je více než jasné, že se téma sexuálního násilí může týkat a dotýkat kohokoliv z nás. Šiřme toto téma dál. Pakliže máte zkušenost se sexuálním násilím v křesťanském prostředí, ale i mimo něj, anebo víte o někom jiném, kdo si tímto mohl projít nebo aktuálně prochází, můžete se obrátit na spolek Někdo ti uvěří.

Tento spolek založily oběti sexuálního násilí ze strany kněží spolu s lidmi, kteří jim pomáhají. Jeho cílem je „předat naději jednotlivcům i společenstvím zasaženým zneužíváním, a to prostřednictvím dialogu, kde jsou slyšet hlasy všech a kde je možné sdílet i bolest.“

Ohlédnutí za seminářem připravila Kateřina Chromcová a Daniel Bartoň.

Zdroj obrázku: FB Někdo ti uvěří