10. května 2024

Máme za sebou už 4. ročník mezinárodní Prague-Marburg Summer School of Theology s průběžným tématem Hranice.

Ve dnech 25.–28. dubna 2024 jsme navštívili Marburg, abychom se zabývali aktuálním britským konceptem Radikální orthodoxie (J. Milbank), který se snaží oživit starou metafyziku a předložit křesťanský pohled na svět jako jedinou možnou alternativu pro svět současný. Seminář vedli prof. dr. Malte D. Krüger za německou stranu a doc. Petr Gallus za stranu českou. Všichni přítomní (tři z ČR, pět z SRN) se zapojili do plodné diskuze, povětšinou velmi kritické.

Kromě práce jsme měli možnost vidět sbírku sádrových kopií slavných antických soch a řadu artefaktů z dějin náboženství, které má Marburská univerzita ve svých fondech. Dále jsme si prohlédli univerzitní kostel, a dokonce i vyzkoušeli liturgická roucha.

A samozřejmě jsme si neopomněli vychutnat atmosféru městečka s jeho kavárnami a hospůdkami.

Příští rok přijedou Marburští do Prahy. Tématem setkání bude eschatologie: Umírání a smrt.

Těšíme se na další příjemné společně strávené chvíle!