17. dubna 2024

Vlastenecký sál Karolina se v úterý 16. dubna 2024 stal místem přehlídky výjimečně nadaných a nevšedně kreativních studentek a studentů, absolventek a absolventů. Konalo se totiž tradiční předávání prestižních cen Univerzity Karlovy – a to již potřicáté! –, jimiž jsou Bolzanova cena a Ceny rektora, respektive rektorky. Rektorka Milena Králíčková předala ocenění třinácti osobnostem.

Cenu Josefa Dobrovského pro nejlepší z magisterských teologických programů získala Mgr. Radka Franců

Absolvovala navazující magisterský studijní program Teologie, studijní obor Křesťanská krizová a pastorační práce – diakonika. Tématem její diplomové práce byla spiritualita a duchovní doprovázení lidí s mentálním postižením, což je oblast, které se věnuje málo pozornosti. Tématu se věnuje jak z hlediska své dlouholeté praxe, tak i po stránce teoretické. Dospívá k závěru, že spirituální potřeby lidí s mentálním postižením se neliší od ostatní populace. Vychází z toho i poznatek, že zájem a podpora v této oblasti mají důležitý vliv na kvalitu života. Autorka musela překonat celou řadu obtíží – najít nové způsoby komunikace, pracovat s lidmi, kde je třeba dlouhodobé, kontinuální práce, aplikovat metodu participativního výzkumu se specifickou skupinou atd. Výsledky její práce mohou dobře posloužit např. při vzdělávání pracovníků v dané oblasti nebo pro další studenty, kteří se připravují na práci s lidmi s mentálním postižením.

Srdečně gratulujeme a přejeme vše dobré do další práce!