Jsou pravidelná setkání první středu v měsíci na půdě Evangelické teologické fakulty. Jejich zásady, historii a průběh naleznete na odkaze ZDE.
Letošní tematická řada nese název Možná si nerozumíme; určitě se potřebujeme. Vychází ze stejnojmenné iniciativy zaměřené na podporu společenské vzájemnosti za měnících se společenských podmínek. Programové prohlášení iniciativy si můžete stáhnout na odkaze ZDE.
Srdečně Vás zveme na 15. transdisciplinární konferenci komunitní krizové spolupráce, která se uskuteční v pátek 8. listopadu od 10–15 hodin ve Velké posluchárně ETF UK. V letošním roce ponese téma Kdo se mě zastane? Koho se zastanu? Zastáncovství z pohledu osob a systémů.
Pozvánku naleznete ZDE. Přihlašovat se můžete na odkaze ZDE.
V říjnu OBS navštívil sociální antropolog a výzkumník města a chudoby Mgr. Petr Vašát, Ph.D., který Studuje, co bezdomovectví říká o naší společnosti.
Naším zářijovým hostem Otevřeného bytového semináře byla vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Mgr. Lucie Fuková. Během setkání nastínila, Co můžu udělat pro změnu v postoji k Romům.
Zveme Vás na OBS 12. 6. 2024 od 17.30 hodin. Navštíví nás Eliška Muroňová, studentka a kolegiální poradkyně v oblasti duševních onemocnění z organizace Nevypusť duši. Otázkou, které se bude setkání věnovat, bude Jak můžu vlastní zkušeností s duševní nemocí pomoci druhým.
V květnu navštívila OBS Mgr. Mirka Bubela, ředitelka Green Doors, z. ú. Setkání provedla věta "Nejde o národnost, jde o hodnoty".
V únoru téma Možnost žít jako každý druhý aneb Sociální začleňování srozumitelně a efektivně představila Mgr. Alena Zieglerová.
Na lednovém setkání OBS 10. ledna 2024 promluvily na téma Divadlo utlačovaných Dana Moree a Líza Urbanová.
Ve středu 6. září pokračovala řada Otevřených bytových seminářů setkáním s JUDr. Marošem Matiaškem, který pohovořil na téma Pozitivní práva a povinnosti – péče o druhé a svět kolem jako otázka lidských práv.
Hostem červnového setkání byl Ing. Filip Kirschner, který pohovořil na téma Práva a povinnosti: Tyrkysové způsoby řízení organizace.
Ve středu 3. května naše pozvání přijal JUDr. Daniel Bartoň, jehož příspěvek nesl název Práva a povinnosti v ložnici: kde hledat hranice sexuálního násilí?
Ve středu 5. dubna byl naším hostem profesor Jan Wintr, který pohovořil na téma Práva a povinnosti: Práva, povinnosti a omezování základních práv za mimořádných stavů.
Ve středu 1. března pokračovala řada Otevřených bytových seminářů setkáním s Mgr. et Mgr. Annou Vendulou Malichovou – řeholní sestrou z Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského, nemocniční kaplankou a vedoucí duchovní služby – která promluvila na téma Život a práce ženy v klášteře a v nemocnici!
V únoru jsme do diskuze pozvali JUDr. Karla Havlíčka, který s námi pohovořil na téma Etika v právních normách.
Ve středu 11. ledna odstartovaly OBS tématickou řadu Práva a povinnosti přednáškou Josefa Viláška a Petra Jana Vinše Všeobecná branná povinnost: právo bránit stát.
Před začátkem nového akademického roku jsme se sešli při OBS s Ondřejem Mackem nad tématem Proč učit (křesťanské) náboženství? A lze to?
Hostem červnového setkání byl Jan Vobořil, který ve svém příspěvku rozebral téma Digitální vyloučení a právo na analogová řešení.
V květnu přijal pozvání Mgr. Karel Šimr, Ph.D, který pohovořil na téma Křesťanská pomoc: Od společenství ke službám - a zase zpátky.
Naším dubnovým hostem byl Pavel Kliment, který hovořil na téma Česká republika a žadatelé o azyl.
V březnu na téma Občanská gramotnost: Proč můj kolega mluví o občance jako o buržoazní pavědě? promluvila Dana Pražáková.
Hostem únorového setkání byla Tereza Šírová s tématem Mediální prezentace neštěstí za éry socialismu.
V září byl naším hostem Ing. arch. Lukáš Janáč, který pohovořil na téma Dar architektury. Lukáš Janáč je zakládajícím členem iniciativy OBNOVA 21, která si klade za úkol přiblížit architekturu lidem, jejichž obydlí bylo zasaženo katastrofou. V roce 2008 založil architektonický ateliér YUAR (YourUrbanism & Architecture), který se zaměřuje zejména na korporátní architekturu.
Zápis ze setkání k nahlédnutí zde.
V červnu jsme měli po dlouhé době možnost sejít se v prostorách Evangelické teologické fakulty, za dodržení platných koronavirových opatření, v tradiční prezenční formě.
Pozvání přijal Mgr. Ondřej Mocek, Ph.D., který se na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií a na Ústavu teritoriálních studií Mendelovy univerzity v Brně zaměřuje na Evropskou unii, zejména na Evropský parlament a chování jeho poslanců. Během semináře promluvil na téma Evropská spravedlnost skrze solidaritu a demokracii.
EU je výsledkem kompromisu kompromisů (kompromis uvnitř členského státu a následně kompromis v rámci EU): nemůže být vyhověno všem, objektivní spravedlnost není možná. Demokratický proces je ale to nejspravedlivější, co jsme byli schopni vyrobit. Demokratičnost členských zemí zajišťuje, aby většina neměla možnost utlačovat menšinu. Nastavení orgánů EU vychází z nastavení z 50. - 60. let. Prvek občanské kontroly se tam přidává obtížně.
Izolací jsme nic nedokázali, a všechny jenom naštvali. Spolupráce spojuje a pomáhá. Pandemie ukázala, že potřebujeme spolupráci.
Do prezentace k tématu můžete nahlédnout zde
Shrnující textový výstup z květnového semináře si můžete přečíst v dokumentu ke stažení
V květnu naším hostem byla PhDr. Andrea Matoušková, ředitelka Probační a mediační služby, která nás provedla tématem Spravedlnost a její role pro nápravu vztahů poškozených zločinem.
Každý z nás může něco udělat. Když jsme do PMS před dvaceti lety nastupovali, nevěřili jsme, že tato instituce bude trvat dvacet let. Vždycky pomůže síla přesvědčení a podpora zvenku. Někomu stav věcí není jedno, a má odvahu. Nás podpořili soudci Pavel Šámal, Josef Baxa, Otakar Motejl.
Musíme vyjednávat. Svět není o tom, jaký bychom ho chtěli mít, ale jak jsme schopni si ho vyjednat.
Shrnující textový výstup z květnového semináře si můžete přečíst v dokumentu ke stažení
Videozáznam celého setkání naleznete zde:
Univerzita Karlova
Evangelická teologická fakulta
Černá 646/9
110 00 Praha 1
221 988 216
ID datové schránky UK: piyj9b4