Diakonika (Mgr.)Vítáme vás na stránkách Komunitní, krizové a pastorační práce - diakoniky. Představujeme se a zároveň zveme - přidejte se k nám!

Komunitní krizová a pastorační práce - diakonika


Diakonika je navazující magisterský obor, který se na ETF UK vyučuje již od roku 2009. Diakonika představuje mezioborové pole bádání a praxe, které propojuje teologii s komunitní spoluprací za krizových podmínek.

Více se o Diakonice dočtete v dokumentu Diakonika v otázkách a odpovědích zde: PDF


Kdo jsme aneb charakteristika oboru

Studijní program Komunitní krizová a pastorační práce – Diakonika učí vytvářet a pastoračně doprovázet společenství (komunity, týmy) zvláště v situaci (nepříznivých) změn. Zdůrazňuje proto hodnoty (kulturu, rozmanitost), změny (chtěné, nechtěné, nevyhnutelné) a komunitně využitelné aspekty praktické teologie (obřady).

Na výuce Diakoniky se podílejí pedagogové z různých kateder ETF.

Naši studenti a absolventi zažili též jiné názvy oboru. Začínal jako Křesťanská humanitární a pastorační práce a pokračoval jako Křesťanská krizová a pastorační práce.


Co děláme

Studijní program se zaměřuje na výuku komunitní pastorační práce. Důsledně zohledňuje kontexty, které do tohoto mezioborového pojetí vstupují (např. kontext etický/hodnotový, filozofický, náboženský, antropologický, legislativní, mediální), a pracuje s kritickou reflexí, opřenou o výzkumnou metodologii a sebereflexi.

Studenti se učí sebeřízení jako předpokladu řízení, způsobům vytváření „nových my“ a rozpoznávání rozvojových příležitostí v nepříznivých změnách. Přitom hledáme mezioborovou metodologii pro práce studentů a pedagogů.

Vedle pedagogické činnosti pořádáme otevřené bytové semináře a transdisciplinární konference. Spolupracujeme na projektech a celoživotním vzdělávání.


Proč to děláme

Naší vizí je „duchovní pro terén“. V profilu absolvujících je to člověk, který:

• ve spolupráci s ostatními vytváří prostředí důvěry pro spolužití rozmanitých lidí a skupin;

• komunitně a pastoračně intervenuje - navrhuje kulturně a situačně přiměřenou pomoc společenstvím v nesnázích včetně obřadů;

• hledá souvislosti, ptá se, nechává místo pro nejistotu;

• propojuje kontexty, poznatky a především lidi s lidmi. Poslední změna: 4. leden 2021 08:35 
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Evangelická teologická fakulta

Černá 646/9, pošt. přihr. 529

115 55 Praha 1


Telefon.: 221 988 + číslo pobočky


podatelna@etf.cuni.czID datové schránky UK: piyj9b4Přístup k mailuJak k nám